Wśród prezentowanych gier nie mogło zabraknąć jednego z najpopularniejszych tytułów. Gra która w znaczący sposób przyczyniła się do popularności planszówek nie tylko wśród prawdziwych pasjonatów ale również osób sporadycznie spędzających przy takiej rozrywce. Mowa oczywiście o Osadnikach z Catanu, grze planszowej wymyślonej przez Klausa Teubera, która po raz pierwszy pojawiła się na rynku w roku 1995 w Niemczech.

W swojej pierwotnej wersji gra była zdecydowanie bardziej złożona jednak autor wraz z wydawnictwem uprościli mechanikę i światło dzienne ujrzała wersja, którą wszyscy gracze doskonale znają. Pozostałe elementy pojawiły się w licznych dodatkach jakie trafiły do sprzedaży później. Zdaję sobie doskonale sprawę, że o Osadnikach z Catanu nie da się napisać nic czego już nie napisano, ta gra stała się światowym bestsellerem bo zwyczajnie na to zasługuje. Zarówno ze względu na prostotę zasad jak i atrakcyjność rozrywki. Sam, pomimo tego, że preferuję gry w których losowość jest bardziej ograniczona lubię od czasu do czasu rozłożyć Osadników z Catanu i zagrać w różnorodnym towarzystwie zawsze przy tym czerpiąc przyjemność z gry swojej jak i osób którym ten tytuł zaproponowałem. Niech za rekomendację posłuży to, że w ciągu piętnastu lat w samych tylko Niemczech sprzedano 10 milionów egzemplarzy gry, a biorąc pod uwagę, że tytuł został przetłumaczony na kilkanaście języków i liczba ta nadal rośnie możemy śmiało mówić o ogromnym sukcesie co w świecie gier planszowych wcale nie jest takie oczywiste.

Osadnicy z Catanu - plansza

Osadnicy z Catanu to gra o odkryciach i zakładaniu kolonii. Z dostarczonych w pudełku żetonów budujemy wyspę i umieszczamy na niej naszych osadników. Zdobywamy surowce, rozbudowujemy osady, sieci dróg, handlujemy i staramy się zdobyć wymaganą ilość punktów aby zakończyć grę i zostać zwycięzcą. Prosto przejrzyście i to naprawdę wciąga. Zasady gry łatwo zapadają w pamięć, a instrukcja, dodajmy – niewielka, w swojej podstawowej wersji nie wymaga dodatkowych objaśnień. Istotną informacją dla rodziców, którzy chcą zagrać ze swoimi pociechami może być fakt, że w podstawowej wersji gry nie występuje element walki. Dzięki postawionym osadom zdobywamy surowce z sąsiednich pól, którymi możemy handlować z innymi graczami lub za pośrednictwem portów, co jednak jest dosyć drogie. Utrudnieniem jest pojawiająca się losowo postać złodzieja, który kradnie surowce.

Osadnicy z Catanu - plansza 1

Podstawowa wersja gry przeznaczona jest dla 3 – 4 graczy ale istnieją rozszerzenia pozwalające na grę 5 lub sześciu osób, a biorąc pod uwagę zasady opracowane przez graczy i dostępne w internecie możemy grać nawet w dwie osoby. Do Osadników z Catanu ukazały się liczne rozszerzenia, znacznie komplikujące zasady i pozwalające na dłuższą grę. Dodano także elementy walki. Warto poszukać polskich rozszerzeń „Żeglarze z Catanu” – mamy tutaj kilka wysp i szlaki morskie, a także „Miasta i Rycerze Catanu” gdzie rozbudowujemy miasta, a tytułowi rycerze bronią nas przed barbarzyńcami. Dodajmy do tego całą gamę rozszerzeń, które w Polsce jeszcze się nie pojawiły, grę karcianą, a także komputerową adaptację aby w pełni docenić fenomen jakim są Osadnicy z Catanu. Za rekomendację mogą również posłużyć rozgrywane co roku Mistrzostwa Polski w Osadników z Catanu.

Osadnicy z Catanu - plansza 2

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji poznać Osadników z Catanu to zapewniam, że warto. Ta gra podoba się prawie każdemu niezależnie od wieku, płci i zaangażowania w gry planszowe. Pozwala miło spędzić czas i dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie.

Deser