Od pewnego czasu możemy obserwować prawdziwy rozkwit różnorodnych gier i stale rosnącą ilość graczy. Gry przestały być wyłącznie domeną dzieci, a co za tym idzie pojawiła się również bogata oferta dla osób dorosłych. Nie wyklucza to jednak wspólnego grania, a o zaletach tej formy spędzania wolnego czasu będzie w dalszej części tego tekstu. Moda na granie wypłynęła wraz z wielką popularnością gier komputerowych, które przecierały szlak i dojrzewały wraz z graczami oferując nowe rozwiązania, a dzięki rozwojowi technologii także nowe możliwości zabawy.

Moim zdaniem to właśnie dzięki gwałtownemu rozwojowi komputerowej rozrywki zawdzięczamy renesans i nowe spojrzenie na gry planszowe. Aby dostrzec jak bardzo zmienił się ten segment rynku wystarczy spojrzeć na półki sklepów oferujących „planszówki”. To nie są już wyłącznie proste gry dla najmłodszych, to cały przemysł oferujący tematykę równie różnorodną co ich komputerowi pobratymcy. Współczesne gry planszowe kuszą przepiękną, staranną i trwałą oprawą graficzną, dodatkowymi kartami, żetonami, specjalnymi kostkami, a często również finezyjnymi miniaturowymi figurkami, wszystko po to aby pozwolić naszej wyobraźni zaangażować się w zabawę i czerpać z niej przyjemność.

Boze_Igrzysko_gra planszowa

Artykułów na temat plusów i minusów gier komputerowych pojawiło się już bardzo wiele i łatwo do nich dotrzeć za pomocą internetu. Ten tekst nie stawia obu gatunków po przeciwnych stronach barykady lecz ma zachęcić środowisko graczy, jeśli jeszcze tego nie zrobili, do tego aby spróbować obu form rozrywki, ponieważ każda z nich ma swoje atuty, które mogą sprawić, że w danej chwili wybierzemy  odpowiednią dla nas formę spędzenia czasu. Świat komputerowej rozrywki pozwala nam bawić się bez ograniczeń, samotnie lub z innymi ludźmi za pomocą połączenia internetowego jednak nasza interakcja z pozostałymi graczami jest ograniczona do udostępnionych w grze rozwiązań komunikacyjnych. Tej bariery pozbawione są gry planszowe. Tutaj możemy spojrzeć w oczy przeciwnikowi lub sojusznikowi, zrobić przerwę na opowiedzenie ciekawej historii, humorystycznie skomentować wydarzenia na planszy czy też zamówić pizzę i zjeść razem posiłek. Otrzymujemy ogromne możliwości integracji, które trudno uzyskać w inny sposób. Planszówki uczą nas logicznego planowania swoich ruchów, koncentracji, komunikacji z pozostałymi graczami, smaku zwycięstwa w rywalizacji oraz ponoszenia konsekwencji własnych poczynań. Możemy grać zarówno w gronie przyjaciół i dalszych znajomych jak i najbliższej rodziny doskonale spędzając czas i łącząc w zabawie różne pokolenia. Wybór gier i tematyka jest tak różnorodna, że każdy chętny na taką formę rozrywki znajdzie odpowiadający wszystkim zebranym tytuł. Od historycznych symulacji bitew pomiędzy starożytnymi imperiami po wielkie bitwy drugiej wojny światowej. Od krain fantasy w których królują potężne smoki i dumne elfy po kosmiczne wyprawy na krańce galaktyki i bitwy setek międzygwiezdnych myśliwców. Inspiracją autorów planszówek są oczywiście znane i popularne filmowe tytuły, bestsellery książkowe czy… przeniesione na planszę gry komputerowe (tu warto wspomnieć, że przenoszenie planszówek na ekran monitora ma miejsce równie często).

Warhammer_Inwazja_gra karciana

Chcesz spróbować swoich sił w brutalnym świecie Warhammera? Zagraj w grę karcianą Warhammer: Inwazja. Uwielbiasz książkową sagę lub serial „Gra o Tron”? Nie ma przeszkód aby rozłożyć planszę strategicznej gry o tym samym tytule i stanąć na czele jednego z wielkich rodów Westeros. Ten temat oferuje również gra karciana „Game of the Thrones”. Chcesz poczuć Śródziemie z książek Tolkiena i filmu „Władca Pierścieni”? Poszukaj gry planszowej lub karcianej. Można wymieniać w ten sposób różne tytuły przez wiele stron, a będzie to nadal wierzchołek ogromnego świata rozrywki jaką stanowią gry planszowe.

Renesansowi, a przede wszystkim rozwojowi gier planszowych mówię „tak!”, a wszystkim proponuję dobieranie swojej rozrywki do możliwości i potrzeby chwili, korzystając zarówno z oferty wirtualnego świata jak i dobrodziejstw dostarczanych na papierze wraz z różnorodnymi akcesoriami.

Deser

* zdjęcia pochodzą z prywatnych rozgrywek i zostały wykonane komórką, stąd ich jakość.