„Cytadela” – gra karciana

„Cytadela” to gra karciana autorstwa Bruno Faiduttiego, francuskiego ekonomisty i socjologa, nauczyciela jeden ze szkół średnich na południu Francji. Pasja do gier, a przede wszystkim do tworzenia znakomitych tytułów, zarówno samodzielnie jak i we współpracy z innymi osobami może dopaść każdego. Pan Faidutti oprócz doskonałej i nagradzanej Cytadeli jest również współautorem takich tytułów jak:  „Red November”, „Boomtown”, „Incan Gold”, „Diamant”, „Isla Dorada” czy „Ad Astra”.

„Cytadela” przeznaczona jest dla 2 do 8 graczy i może potrwać od 20 do 60 minut, jednak po wielu spędzonych przy niej chwilach wydaje mi się, że około 40 minut na partię trzeba sobie zarezerwować, zwłaszcza na początku zabawy. „Cytadelę” od innych gier karcianych odróżnia brak systematycznie wydawanych dodatków, które wymagają wysupłania dodatkowej gotówki. Tutaj za cenę rzeczywiście odpowiadająca wartości produktu dostajemy gotową, grywalną jak diabli grę do tego w polskiej wersji za którą odpowiada wydawnictwo Galakta i od razu z jedynym dodatkiem „Mroczne Miasto”.

Gra wydana jest starannie, opakowana w solidne tekturowe pudełko (w ostatnim wydaniu nieco mniejsze od tego które posiadam) i zawiera nieco ponad setkę kart (dzielnice, postacie, karty pomocy), żetony złota oraz drewnianą koronę symbolizującą króla. Bez obaw, instrukcja też jest. Instrukcja to zaledwie kilka stron co może odstraszyć graczy lubiących wertować kilkudziesięciostronicowe manuskrypty lecz nie taki diabeł straszny, te kilka stron wystarcza w zupełności bo właśnie proste zasady i wielkie możliwości są największymi atutami Cytadeli.

Pora przejść do konkretów. „Cytadela” to gra o budowaniu średniowiecznego miasta, miasta, którego wartość na koniec zabawy będzie większa niż naszych oponentów. W tym celu co turę mamy możliwość wcielić się w inną postać z zamieszkujących naszą „metropolię” profesji. Możemy wybrać Zabójcę, Złodzieja, Biskupa, Króla czy też inną personę którą reprezentują odpowiednie karty postaci i zgodnie z podanym na nich opisem użyć ich możliwości aby zyskać coś dla siebie lub pokrzyżować szyki przeciwnikowi. Zabawa znakomicie sprawdza się w gronie od czterech osób w górę i właśnie w chwilach kiedy jest nas dostatecznie dużo często pada pomysł zagrania w „Cytadelę”. Emocje, śmiech i doskonała rozrywka połączona z knuciem oraz wdrażaniem w czyn swoich pomysłów jest naprawdę przednia.

Solidne wykonanie, niezłe grafiki, przystępna cena i możliwość gry niemal w każdych warunkach (można wozić same kart i żetony w czymś mniejszym niż pudełko), sprawiają, że „Cytadela” od kilka lat jest stałym uczestnikiem towarzyskich spotkań i na długi czas zapewnia dobrą zabawę.

Deser

[slideshow post_id=”114″]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *