Informacja, że wieczór spędzimy nad grą planszową zajmując się rozbudową gospodarstwa rolnego może zmrozić każdego, a już z pewnością osobników do których docierają informacje o popularności pewnego tytułu na znanym portalu społecznościowym. Odetchnąłem gdy usłyszałem tytuł. „Agricola” to gra, która od dawna okupuje czołowe miejsca w top popularności serwisu BoardGameGeek. Liczba nagród jakie zdobyła jest bardzo długa, a jej autor, Uwe Rosenberg zasłużył sobie na sławę. W Polsce Agricolę wydało wydawnictwo Lacerta i pomimo wysokiej ceny gwarantuje tak wiele godzin zabawy, że wszystkim którzy zainwestują w ten tytuł, zwróci się wielokrotnie w formie doskonałej rozrywki.

Sporych rozmiarów, solidne tekturowe pudło może zaskoczyć wagą. W głowie pojawia się pytanie „Co oni tam upakowali, cegły?” W chwili gdy dostaniemy się do środka wszystko staje się jasne. Ogrom kart, plansz, pionów i wszelkich innych znaczników jest imponujący. Aby nie być gołosłownym, oto stosowna lista. 9 dwustronnych plansz, 138 znaczników zasobów, 36 żetonów żywności, 54 figurki zwierząt, 25 znaczników członków rodziny, 75 ogrodzeń, 20 obór, 24 żetony chat,  33 dwustronne żetony kamiennego domu – zaoranych pól, 3 żetony gość – żądanie,  9 żetonów mnożenia, 1 notes do punktacji, 1 kolorowa instrukcja, 1 znacznik gracza startowego, 360 kolorowych kart.

 Agricola_pudelko-zawartosc

Każdy element wykonany został solidnie tak aby nawet po wielu rozgrywkach nie wyglądał na zużyty. Jedynie karty warto „ubrać” w koszulki aby uniknąć ich ścierania. Dla osób, które posiadają bogatą kolekcję gier, zwłaszcza od Fantasy Flight Games, oprawa graficzna może wydać się uboga, a jednak dobrana została w sposób przemyślany i nie utrudnia rozgrywki nadmiernym nagromadzeniem barw ani gromadzeniem zbędnych szczegółów, a przy tym jest sugestywna.

Agricola_pudelko-zawartosc1

W Agricolę możemy bawić się na kilka sposobów, co jest jej kolejną zaletą. Możemy zagrać w wersji uproszczonej zwanej rodzinną lub pełnej. Agricola pozwala również zagrać samemu w formie kampanii gdzie dostajemy coraz trudniejsze warunki ukończenia rozgrywki. Warto również dodać, że gra zmienia swoje oblicze wraz z ilością graczy za sprawą dopuszczonych do użycia kart. Nie da się ukryć, że zabawa w większym gronie staje się bardziej ekscytująca o ile dopilnujemy aby gracze w sensownym tempie wykonywali swoje ruchy. Zbyt długie oczekiwanie na kolejkę potrafi znudzić przy każdej grze.

Agricola_plansza

Agricola pozwala nam wykazać się różnorodną aktywnością podczas zabawy. Rozwijamy gospodarstwo rolne dzięki wykonywaniu dostępnych czynności przez 14 tur aby na koniec porównać stan swojego posiadania z innymi graczami. Ważne jest aby pamiętać, że gra punktuje sukcesy w zróżnicowanym rozwoju i nie warto skupiać się tylko na osiągnięciu dobrego rezultatu w jednej dziedzinie. Nic nam nie pomogą bogate plony z pól gdy zrezygnujemy z hodowli zwierząt lub ulepszania gospodarstwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy cały czas głowę pełna rozterek czy orać pole, rozwijać stado, a może wynająć nowych pomocników?

Agricola_pomocnicy

Jedyną drobną przypadłością Agricoli jest niewielka moim zdaniem interakcja z pozostałymi graczami. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie aby podczas zabawy prowadzić rozbudowane konwersacje czy też opowiadać żarty jednak w swojej turze każdy skupia się na wykonaniu ruchów, a potem pozostaje jedynie siedzieć i czekać na kolejną kolejkę obmyślając plany. Można oczywiście próbować przewidzieć co będą robić pozostali gracze i przechwycić im pola niezbędne do realizacji celów. Co wtedy jednak z naszymi celami? Jeżeli skupisz się wyłącznie na utrudnianiu gry innym to sam też niewiele osiągniesz. To właściwie jedyna, a do tego drobna i całkiem prywatna uwaga wobec Agricoli. Całkiem możliwe, że gracze mają inne odczucia.

Agricola_plansza3

Agricolę polecam każdej grupie osób, które chcą ciekawie i emocjonująco spędzić kilka godzin. Gra znakomicie się tego nadaje. Instrukcja bezboleśnie wprowadza w świat rolniczych czynności, a czytelna i charakterystyczna grafika nadaje grze jej własnego klimatu. Agricola jest planszówką niemal doskonałą. Oferuje wiele różnorodnych ścieżek rozwoju i całe godziny planowania. Po wielu rozgrywkach mam pewność, że liczba zdobytych przez tytuł autorstwa Uwe Rosenberga nagród jest w pełni uzasadniona. Doskonała grywalność Agricoli sprawiła, że organizowane są również u nas turnieje podczas których można zdobyć cenne nagrody o ile oczywiście uda nam się wygrać. W tym roku gracze z wielu krajów spotkają się na Mistrzostwach Świata w Wiedniu.

Do gry ukazały się w Polsce rozszerzenia:
Agricola – Talia Z (Dodatkowa talia kart do gry Agricola)
Agricola – Torfowisko (rozszerzenie gry)

Liczba graczy: 1 – 5
Minimalny wiek:     12
Czas rozgrywki:     30 minut razy liczba graczy (krócej w wariancie rodzinnym)

Deser

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *